Długa, pełna emocji opowieść o życiu

Dwóch braci i tajemnica z przeszłości

Wally Lamb prezentuje czytelnikom wzruszającą i piękną powieść “To wiem na pewno” (https://www.taniaksiazka.pl/to-wiem-na-pewno-wally-lamb-p-1380594.html), w której poznajemy losy dwóch braci bliźniaków – Tomasa i Dominika. ten pierwszy ponownie przebywa właśnie w zakładzie zamkniętym – jest schizofrenikiem, nie radzi sobie ani z lekami, ani bez i dodatkowo zaczyna przejawiać zachowania destruktywne. Dominik chce mu pomóc, ale poza znalezieniem dobrej opieki, na którą niekoniecznie go stać, nie ma pojęcia, co jeszcze może zrobić. W dodatku ma też swoje, niemałe problemy. Kilka tygodni temu opuściła go żona. Myślał, że razem uporają się ze śmiercią córki, ale niestety, kobieta nie mogła nawet na niego spojrzeć, by nie przypomnieć sobie o dziecku. Załamany mężczyzna nie wie co robić, przez przypadek podczas porządków znajduje pamiętnik dziadka – włoskiego emigranta. Nagle wszystko zaczyna być inne, kolorowe i nad wyraz proste.

Dziadek bliźniaków opisywał świat pięknie i magicznie, a jego zapiski można czytać jak baśnie o tym, jak dobrze żyje się na ziemi, wśród swojej rodziny i przyjaciół, przede wszystkim bezpiecznie. Dominik nabiera zupełnie nowej perspektywy i, co ważne, szacunku do życia, przede wszystkim tego, które wiedzie – pospolitego. Książka jest cenną lekcją o tym, że nie wszyscy jesteśmy wyjątkowi, a to oznacza, że to bardzo dobrze, bo nie powinniśmy. Codzienne życia i problemy nie oznaczają, że jesteśmy szarzy i pozbawieni znaczenia, to znaczy, że jesteśmy ważni, ale nie musimy tego na siłę nikomu udowadniać.

Empatyzacja Dominika

Główny bohater jest postacią, której po prostu nie da się nie lubić. To poczciwy, zawsze uśmiechnięty, chętny do pomocy wrażliwy człowiek, który wiele przeszedł, ale nie uskarża się na swój los. W jego opowieści można znaleźć wiele odniesień do swojego losu i poddać się refleksji, lub porównać, czy poradziliśmy sobie z jakimś problemem równie godnie, co on. To jedna z tych publikacji, w których nawet najbardziej prozaiczne zajęcia czy czynności po pewnym czasie stają się ciekawe i magiczne. Takie, które chce się wykonywać już zawsze. Narracja w książce przeprowadzona jest w taki sposób, że nie można nie kibicować Dominikowi, chce się dla niego szczęśliwego zakończenia tak, jakby się chciało go dla samego siebie.

Po przeczytaniu publikacji w czytelniku pozostanie z pewnością wiele nazwanych i nienazwanych uczuć. To jedna z tych powieści, która przefiltrowana przez własne uczucia musi jeszcze trochę poleżeć, by nabrać pełni smaku. Po chwili zastanowienia możemy na nowo smakować całą feerię emocji, których nam dostarczyła.

Książka zdjęcie utworzone przez freepik - pl.freepik.com